Jaki skaner wybrać?

Data wpisu: 12.10.2020
Zdjęcie główne #80 - Jaki skaner wybrać?

Skaner to urządzenie przydatne nie tylko w domu, ale również w biurze. Szczególnie w momencie zwiększonej popularności pracy zdalnej. Dowiedz się, jakie są typy skanerów i co warto wziąć pod uwagę przy zakupie sprzętu.

1. Typy skanerów
2. Co wziąć pod uwagę przy zakupie skanera?
 

Typy skanerów

Skaner to niezwykle przydatne urządzenie, które pozwalają na przeniesienie do komputera pisma lub grafiki. Dodatkowo używane są w systemach kontroli dostępu, a także w produkcji filmów i gier.
Urządzenia mają jednak szerokie zastosowanie również w codziennych obowiązkach. Są używane w wielu branżach i do różnych celów, od archiwizacji, przez podpisywanie umów na odległość, do projektowania materiałów marketingowych i graficznych.
Największą popularnością cieszą się skanery płaskie, które dobrze sprawdzają się w zadaniach biurowych. Istnieją również skanery ręczne, które przeznaczone są do skanowania dokumentów, zajmują jednak mniej miejsca niż standardowe modele.

Inny rodzaj to skanery bębnowe przeznaczone do sanowania slajdów i klisz fotograficznych. W przeciwieństwie do skanerów płaskich, w tym przypadku obraz umieszczony jest nie pod pokrywą, a na obracającym się bębnie.
Kolejny typ skanerów to urządzenia 3D, które służą do projektowania obiektów przestrzennych. Tegu typu sprzęt używany jest przede wszystkim przy produkcji filmów, gier i innych projektów tego typu.

Do skanowania dokumentacji i projektów technicznych przeznaczone są natomiast modele wielkoformatowe, odznaczające się wysoką rozdzielczością i bardzo dobrą jakością skanowanych obrazów.

Co wziąć pod uwagę przy zakupie skanera?

Przy zakupie skanera ważne jest przede wszystkim rodzaj zadań, do jakich ma być wykorzystywany. W tym przypadku niezwykle istotna jest rozdzielczość optyczna. Im wyższa wartość parametru, tym możliwe jest uzyskanie lepszej jakości skanu.
Ważna jest również szybkość urządzenia, szczególnie gdy sprzęt ma być wykorzystywany w biurach. Ilość stron na minutę może wahać się w zależności od modelu do 12 do 100 stron. Nie mniej ważne są również obsługiwane formaty plików. Oprócz tego skanery różnią się również wielkością. Do zadań biurowych nadają się skanery A4 oraz A3.
Kolejny ważny aspekt to sposób połączenia urządzenia z komputerem. Istnieją zarówno skanery, które z laptopem łączy się za pomocą przewodu, jak i skanery Wi-Fi, które nie wymagają łączenia za pomocą kabla. Tego typu modele są zatem szczególnie wygodne w użytkowaniu.
Szeroki wybór skanerów do użytku domowego i profesjonalnego znaleźć można na https://www.morele.net/kategoria/skanery-579/.

 

Autor wpisu: Soluma SEM

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.